Čekání na novou dubajskou atrakci je u konce. 21. října 2021 se konečně po letech příprav pro veřejnost otevírá Ain Dubaj, největší vyhlídkové ruské kolo světa, které svou výškou do kapsy snadno strčí i známé Londýnské oko (London Eye).

Ain Dubai vyhlídkové kolo

Zdroj: oficiální foto

Atrakce Ain Dubai se nachází na ostrově Bluewaters nedaleko Dubai Marina. Projekt zahájení stavby byl oznámen již v roce 2013 a dokončení se očekávalo v průběhu roku 2015 s odhadovanými náklady 1,6 miliardy USD na celou čtvrť Blue island. Výstavba nakonec začala s dvouletým zpožděním v květnu 2015. Dalším předpokládaným dokončením byl termín 2020, aby se otevření shodovalo se zahájením světové výstavy EXPO 2020, která byla nakonec kvůli pandemii COVID-19 přesunuta na říjen 2021.

Projekt samotného kola má odhadované náklady ve výši 1 miliardy AED. S celkovou výškou 250m je o 42,5 m vyšší než nejvyšší ruské kolo na světě, 167,6 m High Roller, které bylo otevřeno v Las Vegas v březnu 2014, a o 19,5 m vyšší než 190,5 m New York Wheel plánované pro Staten Island.

Kolo je schopno přepravit až 1750 cestujících v celkem 48 hi-tech kabinách a poskytuje výhled na čtvrť Bluewaters, Dubai Marina, Palm Jumeirah a nejznámější místa jako např. Atlantis, Burj Al Arab a Burj Khalifa.

Vyhlídková kabina Ain Dubai

Zdroj: oficiální foto

Zajímavá fakta o Ain Dubaj

 • 5 tun – hmotnost každého paprskovitého kabelu, který drží kruhový rám kola.
 • 1 fotbalové hřiště – délka každého jednotlivého kabelu je větší než profesionální fotbalové hřiště.
 • 2 400 kilometrů – délka všech drátů umístěných uvnitř paprskovitých kabelů, pokud by byly spojeny jeden konec na druhý, dosahovaly by vzdálenosti z Dubaje do Káhiry.
 • 16 Airbusů A380 = hmotnost rámu kola.
 • 250+ metrů: výška Ain Dubai, což z něj dělá nejvyšší vyhlídkové kolo světa
 • 167 metrů: výška druhého nejvyššího vyhlídkového kola na světě – High Roller v Las Vegas.
 • 135 metrů: výška třetího nejvyššího vyhlídkového kola na světě – Londýnského oka.
 • 126 metrů: délka vzpěr, které nosnou konstrukci podpírají.
 • Do každé vzpěry se vejde 15 londýnských autobusů.
 • 25 % více oceli bylo použito na stavbu Ain Dubaj než železa na postavení Eiffelovy věže.
 • 9 000 tun oceli použité při stavbě Ain Dubai.

Ain Dubai je otevřeno od 21.10 každý den od 10-24 hod. Lístky si můžete zakoupit zde.

Pokud byste hledali další místa, kde lze Dubaj vidět z ptačí perspektivy, ale jiných úhlů, tak doporučuji buď 360° vyhlídkovou plošinu The View nebo Dubai Frame.

Autor článku:
Štítky: dubajDubaj co navštívitdubaj co vidět

Dejte o tomto článku vědět ostatním

Potřebujete poradit? – 10 = 90

Jsme na Instagramu

Dubaj počasíThe View DubaiData na dovoleneSushi Samba Palm Jumeirah Dubaj výhledMaledivy Lux resort plážThe Pointe a hotel Atlantis v Dubaji