Dubai frame se velmi rychle po dokončení v roce 2018 zařadil mezi ikonické stavby města a dubajské zajímavosti po boku mrakodrapu Burj Khalifa nebo hotelu Atlantis. Nepřehlédnutelný zlatý rám, který se skládá ze dvou věží vysokých 150 metrů spojených 93 metrů dlouhým mostem najdete v areálu parku Zabeel. Monument navrhl nizozemský architekt Fernando Donis a celkové náklady na její stavbu se vyšplhaly k částce 230 mil. dirhamů (1,4 mld. Kč). Zároveň je stavba držitelem rekordu za největší rám na světě.

Fakta a zajímavosti:

  • Dubai Frame měří 150 metrů na výšku a 95 metrů na šířku.
  • Při jeho stavbě bylo použito přes 9 900 metrů krychlových železobetonu, 2 000 tun oceli a 2 900 metrů čtverečních vrstveného skla.
  • Jeho povrch je pokryt více než 15 000 čtverečních metrů nerezové oceli zlaté barvy, do které je gravírován kruhový design inspirovaný logem Expo 2020 Dubai.
  • Obdélníkový design dubajského rámu byl inspirován „zlatým poměrem“ 1,618, který podle mnoha architektů a umělců tvoří ideální strukturální rovnováhu.
  • Výtah na horní patro přepraví návštěvníky 48 pater za 75 sekund.
dubai frame údaje

Dubai frame info (Source: official website)

Horní plošina zvaná sky deck je zčásti tvořena z neprůhledného skla obsahujícího tekuté krystaly a speciální fólii s pohybovými senzory. V okamžiku kdy vstoupíte na určitý segment podlahy, zprůhlední se a vy kráčíte ve vzduchoprázdnu, což nemusí být nic příjemného pro slabší povahy.

Severním směrem můžete z horní patra pozorovat původní historickou část Dubaje a směrem na jih dechberoucí panorama s mrakodrapy. Pokud jste milovníci podobných vyhlídek, určitě si nenechte ujít ani nově otevřenou (2021) pozorovatelnu The View s 360° kopulí na vrcholu Palm tower umístěnou na začátku Palm Jumeirah a čtvrti Dubai Marina.

Součástí spodního patra jsou dvě trvalé expozice. Hned po vstupu projdou návštěvníci multimediální výstavou mapující rychlou přeměnu města z rybářské vesnice v prosperující moderní metropoli s fascinujícími pohledy na emirátské dědictví. Součástí expozice jsou také 3D projekce a speciální efekty, které navozují autentickou atmosféru staré Dubaje. Druhá část těsně před východem je multimediální futuristická prezentace Dubaje budoucnosti.

Vstupenky pořídíte za 50 AED dospělí (300 Kč) a 20 AED děti (120 Kč) buď na místě nebo na oficiálních webových stránkách.

Autor článku:
Štítky: dubajDubaj co navštívit

Dejte o tomto článku vědět ostatním

Potřebujete poradit? – 10 = 90

Jsme na Instagramu

Lux resort lounge letiště Velana MaledivyThe View DubaiEmirates ICE system palubní zábavyFanar hotel OmánSleep n Fly lounge Doha DubaiMauricius Le Morne vrcholové fotoPanorama Tawi Atair propadliny v Ománu