Gravity hill nebo také magnetický kopec je mysteriózní místo v Ománu, 15 km od městečka Mirbat a 50 km jízdy po dálnici od samotné Salalah. Turisté sem míří, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli atrakci, kdy se jejich automobil se zařazeným neutrálem sám pohybuje směrem do kopce. Osobně jsem si říkal, co je to za nesmysl, ale musím uznat, že v reálu je optická iluze opravdu dokonalá.

Po strmém klesání serpentinami se dostanete k ceduli s nápisem Location of Gravity. Odtud se silnice opět mírně zvedá, tedy alespoň to tak vypadá. Způsoby, jak si tento záhadný jev vyzkoušet jsou dva. Prvním je umístění láhve s vodou na silnici, která se sama od sebe rozkutálí do kopečku. Druhým je zastavit vaše auto zhruba na úrovni samotné cedule a zařadit neutral. Pak už jen v úžasu sledujete samovolný pohyb auta směrem nahoru.

Vědeckým vysvětlením tohoto jevu je optický klam. Lidské oko bez dostatečného počtu referenčních bodů nebo při zakrytém obzoru nedokáže dostatečně odlišit mírné klesání od stoupání.

Podobné „Gravity hill“ máme i v České republice u Moravské Třebové nebo v Kačerově u Zdobnice.

Autor článku:
Štítky: co navštívitOmánSalalah

Dejte o tomto článku vědět ostatním

Potřebujete poradit? – 10 = 90

Jsme na Instagramu

Dubaj počasíThe View DubaiData na dovoleneSushi Samba Palm Jumeirah Dubaj výhledMaledivy Lux resort plážThe Pointe a hotel Atlantis v Dubaji