Přímé lety do exotiky bez přestupu jsou u Čechů velkým trendem posledních let a chuť cestovat do krajin mimo Evropu jim nevzala ani covidová pauza. Ba právě naopak, obecný narůst cen letenek u klasických leteckých dopravců donutil největší tuzemské cestovní kanceláře rozšiřovat každým rokem seznam exotických destinací, kam se mohou čeští turisté podívat přímým letem díky tzv. charterovým letům. Pozn. pro období 2024/2025 je to už 13 exotických zemí.

Emirates a World2fly přímé lety exotika
K tomu abychom správně rozuměli a také docenili výhody přímých letů od CK, je potřeba si vysvětlit jeden základní princip z cestovního ruchu.

Jaký je rozdíl mezi letem na pravidelné lince a charterovým letem?

Drtivá většina zájezdů do exotiky se před pár lety létala pouze na pravidelných leteckých linkách. Linka je letecké spojení některé z aerolinií typu Emirates, flydubai, Qatar Airways, Turkish airlines apod., které má pro dané období jasně daný opakující se vzorec odletů odkud kam ve stejný čas např. každý den v 15:30 (prostě takový autobus RegioJet z Florence do Brna). A právě výše zmiňované aerolinie jsou nejčastější společnosti pro lety do Asie a Afriky.

Nevýhodou linkových letů jsou neustále měnící se ceny letenek podle obsazenosti letu, které aktuálně nejsou vůbec levné.

Př. Samotnou letenku do Vietnamu na leden 2024 pořídíte od ceny 26-27 000 Kč a za tu samou cenu v Last Minute nabídce na leden zakoupíte od CK celý balíček na týden tzn. přímý let, ubytování v 5* resortu a transfery. (15.12.2023)

Druhým negativem, dle osobní preference, je přestup, který je třeba absolvovat při cestě na východ buď v Dubaji, Doha nebo Istanbulu. Pro mě osobně je přestup pozitivní záležitostí. Dlouhý let se rozdělí na dva úseky, člověk se může protáhnout a občerstvit nebo realizovat stopover. Na druhou stranu chápu i pohled českých zákazníků, kteří se třeba přestupu na „velkém“ letišti bojí nebo mohou mít jazykové bariéry nebo to pro ně jen není pohodlné a raději zvolí jeden dlouhý přímý let, i když třeba s možným nižším komfortem charterové společnosti (záleží na společnosti i typu stroje).

Na tyto zákazníky a zvyšující se poptávku po exotice v posledních letech začaly reagovat největší české CK a to zejména v posledním roce. A právě cestovní kanceláře Čedok a Fischer (potažmo i Exim Tours) jsou aktuálně leadery v charterových letech do exotických destinací.

Co je charterový let?

Charterový let je situace, kdy si cestovní kancelář „pronajme“ letadlo s posádkou na určité období a sama si určí kdy a kam bude létat. Tento typ letů je naprosto běžným formátem pro cestování do většiny letních destinací typu Turecko, Řecko, Egypt apod. Jak již bylo zmíněno výše, výhodou je nižší cena letenky oproti komerčním letům a přímé spojení bez přestupu.

Výhody a nevýhody přímých letů do exotiky

+ výhodnější cena celého zájezdu
+ stabilita cena zájezdů v čase (resp. opačný trend, čím blíže do odletu, tím i šance, že bude zájezd v případě volné kapacity ještě levnější)
+ časová úspora přímého letu bez přestupu
+ eliminace rizik spojených s přestupovým letištěm (jazyková bariéra, nestihnutí přípoje, počasí)

– dlouhé lety bez přestávky (individuální pohled)
– nižší kvalita servisu ve srovnání např. Emirates, Qatar, Turkish airlines
– absence business class (záleží na destinaci viz. novinky 24/25)

SEZONA 2024/2025

Aktuální nabídka přímých letů do exotiky z Prahy, Brna a Ostravy pro zimu 2024/25


Modrá – Čedok /Oranžová – Fischer-Exim Tours / Fialová – obě CK

Fischer/Exim nabídka 24/25

Cestovní kanceláře Fischer/Exim tours (skupina DERTour) pokračují ve své úspěšné loňské sezoně, kdy novinkami byly přímé lety na Phu Quoc, Kubu a Dominikánská republika. Pro aktuální období Zima 24/25 zůstávají všechny současné destinace a přidávají se k nim nové v podobě Bahrajnu, Mexika (Puerto Vallarta) a Keni. Většina letů bude i letos operována se španělskou společností World2Fly s letadly Airbus A350 a A330 (viz. info níže) souběžně s českým dopravcem Smartwings, který nasadí Boeing 737 MAX.

Novinkou je i nasazení sedadlových konfigurací, které umožní poskytnout kromě economy třídy i business class. Ta bude dostupná na většině  letů do: Kuba, Dominikánská republika, Keňa, Bahrajn, Omán a Ras Al Khaimah.

Přehled dálkových destinací na charterech Fischer/ Exim Tours:

Destinace Země Odlet z Dopravce
NOVINKA Manáma Bahrajn Praha Smartwings
NOVINKA Puerto Vallarta Mexiko Praha World2Fly
NOVINKA Mombasa Keňa Praha Smartwings
Holguín Kuba Praha World2Fly
Phu Quoc Vietnam Praha World2Fly
Salala Omán Praha Smartwings
Punta Cana Dominikánská rep. Praha World2Fly
Ras Al Khaimah Emiráty Praha Smartwings

Cestovní kancelář pro nejvíce vzdálené destinace využívá služeb letecké společnosti World2Fly, což je mladá španělská aerolinie vzniklá v roce 2012. World2fly je vlastněná společností Iberostar známou svou hotelovou sítí.

Recenze a zkušenosti s letem World2fly na vietnamský ostrov Phu Quoc zde

Pro lety se využívá nejnovější typ Airbus A350-900. Jedná se o moderní stroj, přizpůsobený na dálkové lety. Díky aerodynamickým materiálům pro výrobu je jeho spotřeba paliva až o 25 % nižší než obecný standard. Zajímavostí je výkonný filtrační systém na kontinuální výměnu vzduchu a snížená hluková úroveň motorů. Oba faktory by měly snižovat celkovou únavu a jet lag po přistání.

Cestující mají za letu k dispozici občerstvení (3chodové menu, alko, nealko nápoje), systém palubní zábavy s obrazovkami a placené wi-fi připojení. Za příplatek je možné dokoupit program PremiumFly (předností odbavení, XL místa na sezení, více zavazadel, luxusní menu apod.).

Standardní cena zájezdu zahrnuje 1x palubní zavazadlo do 10kg a 1x odbavené zavazadlo do 23kg.

Virtuální prohlídka Airbusu A350-900 zde.

Přímé lety do exotiky od CK Fischer

World2Fly Airbus A350-900 (Zdroj: CK Fischer)

Čedok nabídka 24/25

CK Čedok si pro letošní exotickou sezonu připravila především regionální novinky, kterými jsou odlety na ostrov Mauricius a thajský Phuket z Brna a Ostravy.

Přehled dálkových destinací na charterech Čedok:

Destinace Země Odlet z Dopravce
Muscat Omán Praha Smartwings
Mombasa Keňa Praha Smartwings
Zanzibar Tanzanie Praha Smartwings
Nosy Be Madagaskar Praha NEOS
Krabi Thajsko Praha NEOS
Colombo Srí Lanka Praha
Punta Cana Dominikánská rep. Praha NEOS
NOVINKA Mauricius Mauricius Brno NEOS
Phuket Thajsko Brno NEOS
NOVINKA Mauricius Mauricius Ostrava NEOS
Phuket Thajsko Ostrava NEOS

Všechno regionální lety z Brna a Ostravy jsou operovány italskou společností NEOS s letadly Boeing 787-9 Dreamliner. K dispozici bude sedadlová konfigurace Economy class, Economy plus a Business class light (viz. níže).

Neos letadlo Čedok

Neos Boeing 787-9 Dreamliner (Zdroj: www.neosair.it)

 

Economy Economy plus Business light
SERVIS Welcome drink
2x servis: 2x servis: 2x servis:
1x teplý pokrm 1x teplý pokrm 1x teplý pokrm
1x snack 1x snack 1x studený pokrm
Servis studených nealkoholických nápojů, pivo a víno k servisu jídla.
KUFRY 1x kabinové zavazadlo 8kg
1x odbavené zavazadlo 20kg 1x odbavené zavazadlo 20kg 1x odbavené zavazadlo 30kg
SEATING 2 990 Kč/exit X X
CENA od 5 990 Kč od 19 990 Kč
Neos Dreamliner Business light

NEOS Boeing Dreamliner – Business Light class (Zdroj: www.cedok.cz)


SEZONA 2023/2024 – Přímé lety do exotiky

Čedok

Novinkou pro zimní sezonu 2023/24 jsou Srí Lanka, Keňa a odlety do Thajska i z Brna.

Čedok stabilně využívá letadla polského dopravce LOT a stroje Boeing 787 Dreamliner. Pro lety z Brna to jsou letadla společnosti Neos.

LOT Boeing Dreamliner 787

LOT Boeing 787 Dreamliner (Zdroj: Čedok)

Dreamliner společnosti LOT nabízí tři třídy na palubě – business, premium a economy. Cesty ve vyšších třídách s rozšířeným servisem a větším pohodlím si mohou klienti zvolit oproti pravidelným linkám za výhodnější příplatek. V business třídě jsou plně polohovatelná sedadla do vodorovné polohy a dva servisy občerstvení během letu. Nechybí ani servis nealkoholických studených i teplých nápojů, ale také piva a vína. V ekonomické třídě pak dostávají cestující rovněž servis dvakrát během letu. Odbavit si mohou zavazadla do 25 kilogramů (business a premium) nebo 20 kilogramů (economy) na osobu. Na palubě jsou k dispozici obrazovky a zábavní palubní systém.

Přehled dálkových destinací na charterech Čedoku:

Destinace Země Odletové letiště Dopravce
Phuket Thajsko Brno Neos
Colombo Srí Lanka Praha LOT
Krabi Thajsko Praha LOT
Mombasa Keňa Praha LOT
Muscat Omán Praha Smartwings
Nosy Be Madagaskar Praha LOT
Punta Cana Dominikánská rep. Praha LOT
Zanzibar Tanzánie Praha LOT

 

Exotika přímé lety Čedok zima 2023/24

Zdroj: Čedok

Fischer/Exim Tours přímé lety do exotiky

CK Fischer byla právě jednou z prvních, která začala přímé charterové lety do exotiky z Prahy provozovat. Nejdříve do Emirátů – Ras Al Khaimah a poté do OmánuSalalah.

Novinkou pro zimní sezonu 2023/24 jsou Vietnam, Kuba a Dominikánská republika (v nabídce i odlety z Bratislavy).

Přehled dálkových destinací na charterech Fischer/ Exim Tours:

Destinace Země Odletové letiště Dopravce
Phu Quoc Vietnam Praha World2Fly
Saint Clara Kuba Praha World2Fly
Punta Cana Dominikánská rep. Praha World2Fly
Salalah Omán Praha Smartwings
Ras Al Khaimah Emiráty Praha Smartwings

UPDATE (11-2023): Od února do května 2024 se realizují i přímé lety z Prahy do Abu Dhabi v Emirátech.

SLS Dubai
🖼️ Za mě osobně jeden z nejstylovějších designových hotelů v celé Dubaji
🌆 Nachází se v Downtown čtvrti u zátoky Dubai Creek a nabízí úchvatné pohledy na Burj Khalifu, zejména v noci z terasy lobby skybaru na 71.patře
🙋‍♂️Se svými 75 patry je jedním z nejvyšších hotelů v celé oblasti
🛀 Dva infinity bazény na střeše poskytují 360°panoramatické výhledy na dubajské mrakodrapy
🛋️ Cena např. na září startuje na částce 2 500 Kč za osobu/noc (Signature King room with balcony)

#slsdubai #dubai #dubaj #emiraty #dubajhotel #dovolena #exotika #exotickadovolena #tipnadovolenou #cestovani #dnesletim #cestolidi #kamnadovolenou #dnescestujem #travelblogger #travelblog #tipnahotel #exoguru @slsdubai

SLS Dubai
🖼️ Za mě osobně jeden z nejstylovějších designových hotelů v celé Dubaji
🌆 Nachází se v Downtown čtvrti u zátoky Dubai Creek a nabízí úchvatné pohledy na Burj Khalifu, zejména v noci z terasy lobby skybaru na 71.patře
🙋‍♂️Se svými 75 patry je jedním z nejvyšších hotelů v celé oblasti
🛀 Dva infinity bazény na střeše poskytují 360°panoramatické výhledy na dubajské mrakodrapy
🛋️ Cena např. na září startuje na částce 2 500 Kč za osobu/noc (Signature King room with balcony)

#slsdubai #dubai #dubaj #emiraty #dubajhotel #dovolena #exotika #exotickadovolena #tipnadovolenou #cestovani #dnesletim #cestolidi #kamnadovolenou #dnescestujem #travelblogger #travelblog #tipnahotel #exoguru @slsdubai
...

🗺️📲Jak na mobilní data v zahraničí (nejen v Ománu)

📀 Mobilní data v zahraničí tzv. datový roaming řeší v dnešní době asi každý, kdo se vydává za hranice EU. Jakmile tyto hranice překročíte, může se vám jedno stažení emailu nebo fotografie pořádně prodražit. Pokud nemáte u svého operátora extrémně výhodný datový tarif, tak se běžně cena za 1MB přenesených mobilních dat může vyšplhat až k ceně  360 Kč/MB. Pokud tedy nechcete za shlédnutí videa na Youtube platit stejně jako za svou hypotéku, ihned po vzletu z Prahy si vypněte mobilní data.

🙋‍♂️ Jaké jsou tedy obecné možnosti využití dat v exotice?
▶️ Vlastní simkarta a využití datových balíčků českého operátora
▶️ Nákup lokální datové simkarty v zahraničí
▶️ Využití skrze externí datový router
Využití ve vlastním telefonu

🏝️ Pokud jste v exotické destinaci a chcete mít permanentně dostupné internetové připojení i na výletech (např. kvůli navigaci), tak ideálním řešením je lokální datová simkarta.

❓Pokud vás zajímá víc např. jaký přenosný router se osvědčil nebo jaká simkarta je nejvýhodnější v Ománu, koukněte na celý článek na webu 👉Exoguru.cz (link v bio).

#dovolena #exotika #exotickadovolena #tipnadovolenou #cestovani #dnescestujem #dnesletim #datavzahranici #internet #roaming #kamnadovolenou #oman #maledivy #telefonnibudka #phonebooth #maldives #travelblogger #travelblog #exoguru

🗺️📲Jak na mobilní data v zahraničí (nejen v Ománu)

📀 Mobilní data v zahraničí tzv. datový roaming řeší v dnešní době asi každý, kdo se vydává za hranice EU. Jakmile tyto hranice překročíte, může se vám jedno stažení emailu nebo fotografie pořádně prodražit. Pokud nemáte u svého operátora extrémně výhodný datový tarif, tak se běžně cena za 1MB přenesených mobilních dat může vyšplhat až k ceně 360 Kč/MB. Pokud tedy nechcete za shlédnutí videa na Youtube platit stejně jako za svou hypotéku, ihned po vzletu z Prahy si vypněte mobilní data.

🙋‍♂️ Jaké jsou tedy obecné možnosti využití dat v exotice?
▶️ Vlastní simkarta a využití datových balíčků českého operátora
▶️ Nákup lokální datové simkarty v zahraničí
▶️ Využití skrze externí datový router
Využití ve vlastním telefonu

🏝️ Pokud jste v exotické destinaci a chcete mít permanentně dostupné internetové připojení i na výletech (např. kvůli navigaci), tak ideálním řešením je lokální datová simkarta.

❓Pokud vás zajímá víc např. jaký přenosný router se osvědčil nebo jaká simkarta je nejvýhodnější v Ománu, koukněte na celý článek na webu 👉Exoguru.cz (link v bio).

#dovolena #exotika #exotickadovolena #tipnadovolenou #cestovani #dnescestujem #dnesletim #datavzahranici #internet #roaming #kamnadovolenou #oman #maledivy #telefonnibudka #phonebooth #maldives #travelblogger #travelblog #exoguru
...

Autor článku:
Štítky: BahrajnOmánpřímý letVietnam

Dejte o tomto článku vědět ostatním

Potřebujete poradit? – 10 = 90

Jsme na Instagramu

Lux resort lounge letiště Velana MaledivyThe View DubaiEmirates ICE system palubní zábavyFanar hotel OmánSleep n Fly lounge Doha DubaiMauricius Le Morne vrcholové fotoPanorama Tawi Atair propadliny v Ománu