Hlavní exotická sezona startuje počátkem října a většiny cestovních kanceláří se už od začátku srpna předhání ve First Minute předprodejích s různými benefity. Kam ale letos na podzim a zimu zamířit? Kam se dá vyjet na exotickou dovolenou a za jakých podmínek? Níže pár osobních tipů na exotiku.

Osvědčené exotické covid stálice – to jsou země, které de facto nebyly ani jednou zavřené v průběhu covidového roku, dá se tam celou dobu cestovat za stanovených podmínek

Aktuální informace o podmínkách vstupu zde

Abu Dhabi (Emiráty)

Emiráty si mezi Čechy získaly velkou oblibu a každý zná Dubaj nebo pláže v Ras Al Khaimah. Co ale zůstává tak trochu skryto je kouzlo hlavního města a emirátu Abu Dhabi. Osobně ho můžu doporučit zejména pro pánské osazenstvo, které si zde může užít atrakce v zábavním parku Ferrari World (nejrychlejší horská dráha na světě, horská dráha s nejvyšším loopingem atd.), podívat se na okruh F1 Yas Marina, případně se na něm i projet ve Formuli 3000 a večer zakončit ve sky baru Ray’s na 62. podlaží známých Etihad Towers, kde se natáčelo Rychle a zběsile. Za návštěvu určitě ještě stojí jedna z největších mešit světa Sheikh Zayed mosque.

Emiráty podmínky vstupu:

 • TAM: Dubaj – PCR test před odletem / Abu Dhabi – PCR test před odletem (na místě očkování + PCR test)
 • ZPĚT do ČR – Neočkování (PCR test před odletem, 5 dní samoizolace, PCR test) / Očkování a s protilátkami bez omezení (pokud není vyžadováno leteckou společností)
Abu Dhabi Ferrari park

Expozice značky Ferrari v zábavném parku Ferrari world.

Dominikánská republika

Když se řekne Karibik, tak Dominikánská republika je ideální volbou pro poměr mezi cenou a kvalitou. Nejznámější oblast Punta Cana nabízí pestré množství hotelů jak pro rodiny s dětmi tak i pouze adult only. Koho by nebavilo pouze opalování je zde dostatek možností pro výlety (Samana a vnitrozemí) a sportovní aktivity (golf, surf, rafting, potápění).

Dominikánská republika podmínky vstupu:

 • TAM: DR nevyžaduje žádné testy (mohou být požadovány leteckou společností)
 • ZPĚT do ČR – Neočkování (PCR test před odletem, 5 dní samoizolace, PCR test) / Očkování a s protilátkami bez omezení (pokud není vyžadováno leteckou společností)

Maledivy

Maledivy jsou dle mého názoru neprávem považovány buď za výstřelek luxusu nebo za nudnou destinaci. Obojí je lichá představa. Maledivy jsou zejména totální relax a dokonalá mentální očista pro hlavu od lidí a davů. Ideální destinace pro páry, které si chtějí užít soukromí a sami sebe. Vyšší ceny jsou dány zejména tím, že resorty jsou obsazené tak akorát a že je potřeba sem dovážet veškeré suroviny. A nuda rozhodně nehrozí. Každý resort nabízí velké množství aktivit a vodních sportů a šnorchlovat se dá pár metrů od vašeho lehátka. Největší zážitek je pak možnost blízkého setkání s největším žralokem na světě tzv. whale shark.

Maledivy podmínky vstupu:

 • TAM: PCR test před odletem max. 96hod.
 • ZPĚT do ČR – Neočkování (PCR test před odletem, 5 dní samoizolace, PCR test) / Očkování a s protilátkami bez omezení (pokud není vyžadováno leteckou společností)
Maledivy hotel Lux pláž

Písečná pláž v resortu LUX na Maledivách

Zanzibar

Dobrá zpráva pro všechny cestovatele se objevila hned začátkem září, kdy se MZV rozhodlo přesunout všechny země z černé kategorie do kategorie tmavě červené. Tato změna se pozitivně projeví zejména v možnosti opět vycestovat na ostrov Zanzibar (Tanzánie), který se minulou sezonu stal pro spoustu Čechů oblíbenou exotickou destinací.

Zanzibar podmínky vstupu

 • max. 24 hod. před vstupem vyplnit online příjezdový formulář
 • před vstupem do země (před odletem) předložit negativní PCR test (max. 72 hod.)
 • absolvovat po příletu antigenní test (25 USD)

ZPĚT do ČR

 • vyplnění příjezdového formuláře
 • pro očkované/ potvrzení o protilátkách a děti do 6 let nemají žádné jiné povinnosti
 • neočkovaní musí před odletem předložit negativní antigenní (48hod.) nebo PCR test (72hod.), po příletu absolvovat 5 denní samoizolaci a nejdříve 5. den absolvovat PCR test.
Zanzibar Nungwi pláž

Pláž v oblasti Nungwi (Zanzibar)

Staronovinka – oblíbená stálice mezi exotickými zeměmi, která však byla od začátku roku 2020 téměř uzavřena pro turisty, aby tak uchránila své obyvatele před zavlečením nákazy

Mauricius

Má osobní srdcová záležitost, která se po 1,5 roce naplno otevře začátkem října. Tenhle ostrov má prostě všechno, moderní resorty s kvalitním jídlem, tyrkysové laguny na koupání. Ve vnitrozemí hory s krásnými treky a národními parky a rumové destilerie na degustace. Osobně doporučuji návštěvu oblasti Chamarel, lodní výlet katamaránem a výstup na ikonickou horu Le Morne.

Mauricius podmínky vstupu:

 • TAM: PCR test před odletem max. 72hod. + Očkování (bez omezení) / Neočkovaní (14 denní karanténa)
 • ZPĚT do ČR – Neočkování (PCR test před odletem, 5 dní samoizolace, PCR test) / Očkování a s protilátkami bez omezení (pokud není vyžadováno leteckou společností)
Mauricius dovolená pláž Le Morne

Pláž pod Le Morne

Exoguru logo tip

Omán

Stejně tak jako Mauricius byl Omán téměř 1,5 roku zavřený resp. bylo možné vstoupit pouze s karanténou. Aktuálně se znovu otevírá pro očkované turisty. Země, která v posledních dvou letech zaznamenala velkou oblibu mezi Čechy, kteří už třeba znají Emiráty, preferují kratší dobu letu a také poměr cena/výkon. Ománský sultanát nabízí krásné bílé písečné pláže při pobřeží Arabského moře. Bezpečná destinace s bohatou historií, tradičními památkami pod ochranou UNESCO (pevnost Bahla, starověké město Kalha aj.), přírodními krásami (hory, jezera, jeskyně) a širokou nabídkou sportovních aktivit od lezení, kite surfingu až po golf.

Omán podmínky vstupu:

TAM

 • ukončené očkování (nejméně 14 dní po aplikaci druhé dávky)
 • předložení negativního PCR testu na odletu – stáří 72hod. pro lety s délkou trvání do 8hod. (včetně tranzitu) a 96hod. pro lety s délkou nad 8hod. (včetně tranzitu)
 • vyplnění příletového formuláře v mobilní aplikaci Tarassud+ (iPhone a Android)

ZPĚT do ČR – Neočkování (PCR test před odletem, 5 dní samoizolace, PCR test) / Očkování a s protilátkami bez omezení  (pokud není vyžadováno leteckou společností)

Panama

Nejdříve žádná očekávání a nakonec velmi milé překvapení. Země kde se za jeden pobyt můžete koupat ve 2 oceánech, bydlet v hotelu uprostřed deštného pralesa, kde vám před okny lezou lenochodi a celý pobyt zakončit v Panama City, kde část vypadá jako malý Manhattan a druhá část jako kubánská Havana. To vše za velmi příznivé ceny.

Panama podmínky vstupu:

 • TAM: PCR test před odletem max. 72hod.
 • ZPĚT do ČR – Neočkování (PCR test před odletem, 5 dní samoizolace, PCR test) / Očkování a s protilátkami bez omezení  (pokud není vyžadováno leteckou společností)

Réunion

30 minut letu od ostrova Mauricius, ideální pro kombinaci obou destinací. Ostrůvek v Indickém oceánu, který objedete celý za pár hodin a přesto jste na území Evropské unie a data na mobilu máte jako doma. Úchvatné náhorní plošiny obklopené zelenými horami s vodopády. Jedna z nejaktivnějších sopek světa, u které když budete mít štěstí zažijete i erupci a uvidíte na vlastní oči tekoucí lávu.

Réunion podmínky vstupu:

 • TAM: PCR test před odletem max. 72hod. + očkování
 • ZPĚT do ČR – Neočkování (PCR test před odletem, 5 dní samoizolace, PCR test) / Očkování a s protilátkami bez omezení  (pokud není vyžadováno leteckou společností)
Reunion nahorní plošina Cilaos

Náhorní plošina Cilaos

Autor článku:
Štítky: Abu DhabiEmirátyexoguru tipMaledivyMauriciusOmánReunionZanzibar

Dejte o tomto článku vědět ostatním

Potřebujete poradit? – 10 = 90

Jsme na Instagramu

Dubaj počasíThe View DubaiData na dovoleneSushi Samba Palm Jumeirah Dubaj výhledMaledivy Lux resort plážThe Pointe a hotel Atlantis v Dubaji