Maledivy a konkrétně South Ari Atoll jsou ideálním místem pro celoroční pozorování žraloků obrovských (whale shark). Jedná se o největšího zástupce žraloků vůbec a největšího žijícího obratlovce, který může dorůstat délky až 13m. Pro člověka však není vůbec nebezpečný, jelikož se živí filtrováním planktonu a malými rybami. Charakteristické jsou pro něho světlé skvrny, podle kterých ho i snadno najdete. Každý jedinec má svou unikátní kombinaci skvrn, podle které je snadno identifikovatelný po celý svůj život. Tohoto faktu využívají vědci, kteří tyto chráněné živočichy studují v jejich přirozeném prostředí. Obvykle tráví čas v hlubinách až 600m svým krmením, ale jelikož jsou to chladnokrevná zvířata, tak se během dne vynořují k hladině a plavou po mělčinách, aby tam čerpali teplo ze slunce. To je ideální příležitost, kdy lze tyto tvory pozorovat zblízka jen při šnorchlování, což je opravdu nezapomenutelný životní zážitek.

Skoro každý resort, který se nachází v oblasti s výskytem velrybích žraloků má v nabídce exkurzi na jejich pozorování a šnorchlování s nimi. Ceny se mohou pohybovat kolem 180-200 USD a zahrnují 4hod. plavbu. POZOR! To že si zaplatíte šnorchlování se žralokem neznamená, že ho vůbec uvidíte. Pravděpodobnost bývá tak 50 : 50, přeci jen se nejedná o akvárium, ale divokou přírodu. Pokud úspěšní nebudete je možné, že vám resort vrátí menší částku nebo umožní absolvovat ještě jednu exkurzi jiný den, ale ani jedna z možností není garantována.

Každá správná exkurze je koncipována jako naučný výlet. Hlavní průvodce si shromáždí účastníky na jednom místě a seznámí je nejdříve se základními informacemi o žraloku velrybím, o jeho zvycích, stravě, rozmnožování, jeho pozici v ekosystému apod. Poté by měla následovat pravidla pro samotné šnorchlování/potápění s ním.

Žralok obrovský – základní pravidla pro šnorchlování

  1. Nikdy se žraloka nepokoušejte dotknout nebo se na něm „vozit“. Je to sice mírumilovné, ale stále divoké zvíře, které se může leknout a ohnat se ocasní ploutví. Ale zejména se v ten moment potopí do větší hloubky a tím nadobro zmizí.
  2. Nepoužívejte fotografickou techniku s blesky. Opět může dojít k leknutí zvířete.
  3. Nikdy se nesnažte dostat se před zvíře a tím ho donutit měnit směr pohybu. Vždy je doporučenu plavat po jeho boku souběžně s ním min. 3 metry od něho a alespoň 4 metry od jeho ocasní ploutve

Maledivy obecně si zakládají na přístupu udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Jednou z nejdůležitějších částí je právě ochrana tohoto živočišného druhu. Přímo v oblasti South Ari působí nezisková organizace MWSRP (Maldives Whale Shark Research Programme), která se stará o ochranu, výzkum a edukaci nejen turistů, ale i lokálních obyvatel. Její členové mohou být přímo součástí exkurze nebo školí instruktory z vodních center resortů.

Mapa výskytu žraloků obrovských podle jednotlivých atolů:

Autor článku:
Štítky: LUX South Ari AtollMaledivyžralok

Dejte o tomto článku vědět ostatním

Potřebujete poradit? – 10 = 90

Jsme na Instagramu

Letadlo Emirates Praha RuzyneWadi Darbat OmánMaledivy Meeru resortFanar hotel OmánSeychely počasí a kdy jetMauricius katamaran u Le Morne