Většina lidí má v současné době strach cestovat zejména kvůli riziku nákazy covid-19 a úplně největší obavy pak panují z pobytu v letadle. Logicky by se mohlo zdát, že koncentrace lidí na omezeném prostoru a vzájemná blízkost tomuto názoru nahrávají. Skutečnost je však daleko příznivější a jedná se spíše o mýtus plynoucí z neinformovanosti.

Proč je z pohledu covid nákazy bezpečnější letět na dovolenou letadlem, než jet do práce v MHD nebo stát ve frontě v supermarketu?

  • Protože technologie filtrace vzduchu v kabině je na úrovni kvality vzduchu v nemocnicích.
  • Protože letecké společnosti mají přísná pravidla pro nošení roušek (a některé i ochranných štítů) během letu.
  • Protože do vybraných destinací se negativní test kontroluje už před vstupem na palubu.

Samotný princip cirkulace vzduchu a jeho čištění je zobrazeno na schématu níže, tak je je realizováno v letounech společnosti Emirates, která se zaměřuje na maximální bezpečnost cestujících během letu. Tyto technologie najdete u většiny běžných leteckých dopravců, v případě lokálních letů menšími formáty letadel, jako jsou např. hydroplány na Maledivách, je třeba dbát zvýšené ochrany úst a nosu nejlépe respirátorem.

  1. Vzduch v kabině proudí od shora dolů, aby se minimalizoval pohyb částic v prostoru
  2. Následně je nasáván do vysoce účinných filtrů části (HEPA), které jsou svou technologií plně srovnatelné s filtry používanými v nemocničních zařízeních a které jsou schopny odstranit ze vzduchu 99,9 % všech virů, baktérií, plísní a prachu
  3. Vyčištěný a přefiltrovaný vzduch je dále mísen s čerstvým vzduchem zvenku
  4. Pro komfort cestujících je tato směs upravena na vnitřní teplotu a přivedena z vrchu opět do kabiny

Tímto způsobem je vzduch v letadle kompletně vyměněn každé 2-3 minuty, což je mnohem častěji než v samotné nemocnici.

Emirates HEPA filtry

Funkce HEPA filtrů v letadlech Emirates

Jaká všechna bezpečnostní a hygienická opatření v souvislosti s covid-19 jsou realizována při letech společnosti Emirates můžete vidět na videu.

Autor článku:
Štítky: covid cestováníEmiratesletadlo

Dejte o tomto článku vědět ostatním

Potřebujete poradit? – 10 = 90

Jsme na Instagramu

Dubaj počasíThe View DubaiData na dovoleneSushi Samba Palm Jumeirah Dubaj výhledMaledivy Lux resort plážThe Pointe a hotel Atlantis v Dubaji