K tématu aplikací pro cestování najdete na internetu spoustu informací a různých žebříčků. Mým cílem není vyjmenovat všechny, které existují, ale zmínit ty, které já osobně využívám nebo je považuji za užitečné.

Google aplikace

Google Maps

Notoricky známá aplikace pro cestování nejen pro cestovatele. Při cestování kromě klasické mapy využívám dvě hlavní funkce

  • Offline mapy v mobilu

Možnost stáhnout si jakoukoliv část aktivní mapy do režimu offline. Kdykoliv pak nejste v dosahu internetu, máte možnost i tak mapu použít ke své navigaci ve svém telefonu.

Jak na to?

  1. Otevřete aplikaci Google Maps
  2. Najeďte na oblast, kterou chcete stáhnout
  3. Klikněte na vaši profilovou fotku
  4. Položka Offline mapy a fce Vyberte mapu ke stažení

NEBO

  1. Zadejte do vyhledávání oblast/místo ke stažení
  2. Vytáhněte textovou záložku na horní stranu obrazovky
  3. Klikněte na tři tečky a zvolte Stáhnout offline mapy
  • Příprava itinerářů a POI (body zájmu)

Než vyrážím do nějaké nové oblasti, hledám si v Google mapách tam již vyznačené body zájmu od ostatních uživatelů. Většinou se jedná o zajímavá místa typu vyhlídky, vodopády, atrakce, ale i restaurace včetně jejich hodnocení. Mnou vybrané body si pak zanesu do itineráře a připravím si grafickou podobu cesty nebo výletů pro jednotlivé dny.

Google Lens

Google lens je skvělá aplikace. Kromě toho, že dokáže např. bundu kterou na někom vyfotíte, najít v eshopu, kde ji prodávají, tak pro cestování je užitečná zejména ve funkci real time překladu z cizího jazyka tzn. namíříte na jídelní lístek v arabštině a hned vidíte český překlad. Druhou užitečnou vlastností je vyhledávání věcí, které mobilem vyfotíte např. identifikace exotické živočicha nebo ovoce.

JAZYKY

Pro překlady do/z cizích jazyků používám buď Google Translate nebo DeepL, který je lepší na delší a sofistikovanější texty. Google Trans vám naopak umožní velmi lehce překládat i mluvené slovo.

DOPRAVA

Bolt / UBER

Nejznámější celosvětové platformy, které slouží jako alternativa ke klasickým taxi službám. Hlavní výhodou je, že platba probíhá bezhotovostně, dopředu znáte cenu jízdy a můžete si vybrat i kategorii vozidla např. podle počtu pasažérů. Spoustu zemí má pak svou regionální mutaci př. OTaxi (Omán).

Waze

Jedna z nejznámějších auto navigací na světě. Její hlavní výhodou jsou real time informace, které do ní v reálném čase zadávají sami uživatelé. Pokud se někdo tvoří kolona, leží přejeté zvíře nebo se zrovna stala nehoda. Úspěšně ji využívám právě i pro cestování a navigaci v exotických zemích ve spojení s přenosným routerem. (viz. článek Jak na mobilní data v zahraničí)

LETECKÉ APLIKACE

Aplikace leteckých společností

V mém případě používám aplikace Emirates, Qatar Airways nebo Lufthansa. Obecně tyto aplikace slouží jako zdroj informací k vašemu letu, online checkinu, výhodným nabídkám upgradu do business třídy, možnost stažená boarding passu do e-peněženky nebo jako zdroj upozornění o vašem aktuálním letu.

Seatguru

Seatguru.com je webová stránka pod značkou Tripadvisoru, která vám kromě klasické nabídky letenek umožní si po zadání datumu a čísla vašeho letu zobrazit plánek letadla se sedadly a informacemi o nich. Vidíte jednotlivé rozložení letových tříd, vybavení letadla ve smyslu audiovizuálního systému, hodnocení sedadel a v neposlední řadě i fotky od samotných cestovatelů z daného letadla.

Seatguru web

Zdroj: Seatguru.com

Flightradar24

Mobilní aplikace (ale i web), kterou používám i v placené verzi Silver (259 Kč/rok). Nástroj, který vám v real time čase zobrazí na mapě letecký provoz kolem vás nebo kdekoliv na světě. Umožní vyhledat aktuální polohu vaše letu, včetně naplánované trasy, ale i historická data k jednotlivým spojením. V detailech se pak dozvíte kompletní informace k samotným strojům. Bonusem je funkce rozšířené reality (AR), kdy stačí skrze fotoaparát zamířit na nebe a dostanete info ke stroji, který zrovna na obloze vidíte.

Cestovní aplikace Flightradar24

Zdroj: Flightradar24.com

POČASÍ

YR

YR je mobilní aplikace norského meteorologického institutu známého pro přesnost svých předpovědí počasí kdekoliv na světě.

Windy

Windy je česká aplikace i webová stránka, která vám v reálném čase ukazuje pomocí různých vrstev vítr, směr větru, srážky, bouřky, teploty, oblačnost, proudy atd. Aplikace původně vznikla pro surfaře a piloty.

Cestovní aplikace Windy

Zdroj: windy.com

Může se hodit.

Alltrails

Mobilní aplikace pro cestování, která vám zobrazí stezky všeho druhu v jakékoliv destinaci na světě. Je založena na sdílení mezi uživateli. Stezky mohou být turistické, trekové, běžecké, ale i městské. U každé trasy vidíte délku, převýšení, hodnocení, obtížnost, doporučení, v placené verzi (819 Kč/rok) pak třeba i 3D průlet terénem.

Sám ji využil pro trekové výlety např. na Seychelách, ideální pro Mauricius.

Alltrails aplikace

Zdroj: alltrails.com

Airalo

Airalo je aplikace, která vám umožní si odkudkoliv zakoupit eSIM pro více než 200 zemí světa. Pokud nechcete kvůli drahému roamingu vašeho operátora po příletu do destinace shánět sim kartu místního operátora a porovnávat jednotlivé tarify, Airalo je ideální volba, kde hned vidíte nabídku tarifů včetně všech jejich podmínek.

Ideální zejména pro datový roaming v zahraničí.

Cestovní aplikace Airalo

Zdroj: Airalo.com

Co je eSIM?

eSIM je virtuální náhrada klasické SIM karty v telefonu. Umožňuje si virtuálně nahrát vícero SIM profilů do vašeho telefonu pomocí QR kódu. Ověřte si, zda váš telefon eSIM funkci podporuje.

Flush toilet finder

Nejužitečnější aplikace pro cestování. Asi každý někdy zažil situaci, kdy se nacházel v cizí zemi a potřeboval velmi urgentně řešit vzniklou situaci. Ve vyspělých zemích to zas takový problém být nemusí, ale v zaostalejších krajinách to může otázka života a čistých kalhot. Aplikace vám ukáže nejbližší veřejné záchody. Databáze obsahuje přes 200 000 míst po celém světě. Vyhledávat můžete dokonce i offline.

Cestovní aplikace Flush toilet finder

Zdroj: jrustonapps.com/

DROZD

DROZD je databáze Ministerstva zahraničních věcí ČR, která vám umožní dobrovolnou registraci v případě, že se vydáváte do některé z rizikových oblastí a zemí. Samozřejmě se registrovat můžete při jakékoliv své cestě, ale v případě, že míříte do oblastí přírodních katastrof, politicky nestabilních regionů nebo dokonce válečných oblastí je registrace zárukou toho, že vás zastupitelské úřady ČR v daných zemích mohou včas varovat před nebezpečím nebo zorganizovat pomoc.

Od června 2024 je DROZD rovněž součástí mobilní aplikace Portál občana.

SLS Dubai
🖼️ Za mě osobně jeden z nejstylovějších designových hotelů v celé Dubaji
🌆 Nachází se v Downtown čtvrti u zátoky Dubai Creek a nabízí úchvatné pohledy na Burj Khalifu, zejména v noci z terasy lobby skybaru na 71.patře
🙋‍♂️Se svými 75 patry je jedním z nejvyšších hotelů v celé oblasti
🛀 Dva infinity bazény na střeše poskytují 360°panoramatické výhledy na dubajské mrakodrapy
🛋️ Cena např. na září startuje na částce 2 500 Kč za osobu/noc (Signature King room with balcony)

#slsdubai #dubai #dubaj #emiraty #dubajhotel #dovolena #exotika #exotickadovolena #tipnadovolenou #cestovani #dnesletim #cestolidi #kamnadovolenou #dnescestujem #travelblogger #travelblog #tipnahotel #exoguru @slsdubai

SLS Dubai
🖼️ Za mě osobně jeden z nejstylovějších designových hotelů v celé Dubaji
🌆 Nachází se v Downtown čtvrti u zátoky Dubai Creek a nabízí úchvatné pohledy na Burj Khalifu, zejména v noci z terasy lobby skybaru na 71.patře
🙋‍♂️Se svými 75 patry je jedním z nejvyšších hotelů v celé oblasti
🛀 Dva infinity bazény na střeše poskytují 360°panoramatické výhledy na dubajské mrakodrapy
🛋️ Cena např. na září startuje na částce 2 500 Kč za osobu/noc (Signature King room with balcony)

#slsdubai #dubai #dubaj #emiraty #dubajhotel #dovolena #exotika #exotickadovolena #tipnadovolenou #cestovani #dnesletim #cestolidi #kamnadovolenou #dnescestujem #travelblogger #travelblog #tipnahotel #exoguru @slsdubai
...

🗺️📲Jak na mobilní data v zahraničí (nejen v Ománu)

📀 Mobilní data v zahraničí tzv. datový roaming řeší v dnešní době asi každý, kdo se vydává za hranice EU. Jakmile tyto hranice překročíte, může se vám jedno stažení emailu nebo fotografie pořádně prodražit. Pokud nemáte u svého operátora extrémně výhodný datový tarif, tak se běžně cena za 1MB přenesených mobilních dat může vyšplhat až k ceně  360 Kč/MB. Pokud tedy nechcete za shlédnutí videa na Youtube platit stejně jako za svou hypotéku, ihned po vzletu z Prahy si vypněte mobilní data.

🙋‍♂️ Jaké jsou tedy obecné možnosti využití dat v exotice?
▶️ Vlastní simkarta a využití datových balíčků českého operátora
▶️ Nákup lokální datové simkarty v zahraničí
▶️ Využití skrze externí datový router
Využití ve vlastním telefonu

🏝️ Pokud jste v exotické destinaci a chcete mít permanentně dostupné internetové připojení i na výletech (např. kvůli navigaci), tak ideálním řešením je lokální datová simkarta.

❓Pokud vás zajímá víc např. jaký přenosný router se osvědčil nebo jaká simkarta je nejvýhodnější v Ománu, koukněte na celý článek na webu 👉Exoguru.cz (link v bio).

#dovolena #exotika #exotickadovolena #tipnadovolenou #cestovani #dnescestujem #dnesletim #datavzahranici #internet #roaming #kamnadovolenou #oman #maledivy #telefonnibudka #phonebooth #maldives #travelblogger #travelblog #exoguru

🗺️📲Jak na mobilní data v zahraničí (nejen v Ománu)

📀 Mobilní data v zahraničí tzv. datový roaming řeší v dnešní době asi každý, kdo se vydává za hranice EU. Jakmile tyto hranice překročíte, může se vám jedno stažení emailu nebo fotografie pořádně prodražit. Pokud nemáte u svého operátora extrémně výhodný datový tarif, tak se běžně cena za 1MB přenesených mobilních dat může vyšplhat až k ceně 360 Kč/MB. Pokud tedy nechcete za shlédnutí videa na Youtube platit stejně jako za svou hypotéku, ihned po vzletu z Prahy si vypněte mobilní data.

🙋‍♂️ Jaké jsou tedy obecné možnosti využití dat v exotice?
▶️ Vlastní simkarta a využití datových balíčků českého operátora
▶️ Nákup lokální datové simkarty v zahraničí
▶️ Využití skrze externí datový router
Využití ve vlastním telefonu

🏝️ Pokud jste v exotické destinaci a chcete mít permanentně dostupné internetové připojení i na výletech (např. kvůli navigaci), tak ideálním řešením je lokální datová simkarta.

❓Pokud vás zajímá víc např. jaký přenosný router se osvědčil nebo jaká simkarta je nejvýhodnější v Ománu, koukněte na celý článek na webu 👉Exoguru.cz (link v bio).

#dovolena #exotika #exotickadovolena #tipnadovolenou #cestovani #dnescestujem #dnesletim #datavzahranici #internet #roaming #kamnadovolenou #oman #maledivy #telefonnibudka #phonebooth #maldives #travelblogger #travelblog #exoguru
...

Autor článku:
Štítky: cestovní aplikace

Dejte o tomto článku vědět ostatním

Potřebujete poradit?



 – 10 = 90

Jsme na Instagramu

Hotel Rove La Mer DubajOmán pláže FazayahLetiste Dubai Expo liveryLux resort lounge letiště Velana MaledivyNejlepší aplikace pro cestováníBahrajn počasí kdy jetLet hydroplánem na Maledivách